Abychom pochopili potřebu bílkovin, je třeba vzít v úvahu dva základní předpoklady

0

Proteiny, jejichž název naznačuje „primární význam“, jsou sloučeniny, které se vyvíjejí z prakticky nekonečných kombinací dvaceti aminokyselin.

Vznikají z něj makromolekuly – konkrétně  PODROBNOSTI zdravé bílkoviny – s extrémně specifickými a zároveň nezbytnými funkcemi pro správnou výkonnost našeho těla jako jsou enzymy, protilátky, hemoglobin, některé hormony lze označit za nejúčinnější.

Devět z dvaceti aminokyselin je životně důležitých, to znamená, že musí být podávány potravou, protože je tělo vyžaduje a také je nezískává z různých jiných potravinových zdrojů.

Osm dalších je podmíněno definováno jako zásadních

  1. Ato z toho důvodu, že hrají zásadní funkci při zachování přírodních vlastností a za určitých podmínek není jejich syntéza z různých jiných potravinových zdrojů tak rychlá a účinná.
  2. Proteiny procházejí neustálým procesem ničení a také syntézy nazývané proteinový obrat, což je vyjádření schopnosti lidského těla přizpůsobit se měnícím se požadavkům.

Potravinové zdroje zdravých bílkovin jsou všechna krmiva domácích zvířat (maso, ryby, vejce, mléko a vedlejší produkty), luštěniny, ořechy a olejnatá semena a v minimální míře také obiloviny.

Kvalitativně se vyznačují úplností, s jakou poskytují celou řadu aminokyselin – zejména životně důležité a podmíněně důležité – což je optimální, pokud jde o krmivo pro domácí mazlíčky, dobré, pokud jde o fazole, olejná semena a také ořechy, kterých je u obilovin málo.

Zdravé bílkoviny jsou tedy pro schopnost těla velmi důležité, a proto je nutné je často přijímat v potravě. Zdravé bílkoviny zůstávají ve skutečnosti spolu se sacharidy a tuky makroživinou, tedy klasifikací důležitou, jejíž příjem by měl být pravidelný a ve správných dávkách.

Živočišné i rostlinné bílkoviny

Pokud se omezíme na přemýšlení o biochemickém rámci bílkovin, není rozdíl mezi zdravou bílkovinou živočišného a rostlinného původu. Proto ty, které připisují živočišným bílkovinám jiný dopad než vegetariánské, se soustředí na aspekty, které nemají nic společného s bílkovinami samotnými, avšak s jinými látkami, které mohou v potravině existovat.

Existuje však několik zásadních rozdílů

Biohodnota: Biologická hodnota udává úroveň, do jaké jsou zdravé bílkoviny přijímány z potravy a také začleněny přímo do tělesných bílkovin.

Existuje však několik zásadních rozdílůZdravé bílkoviny obsažené v krmivech domácího původu mají širší spektrum aminokyselin a také díky tomu mají mnohem vyšší biologickou hodnotu než ty ze začátku rostlinné.

  • Obecné složení potravy: každá potravina se skládá z několika makroživin.
  • Potraviny domácího původu obsahují zdravé bílkoviny i tuky, zatímco potraviny rostlinného původu poskytují zdravé bílkoviny a také sacharidy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here